Od 2003. godine educirani stručnjaci naše udruge započeli su provoditi radionice «Trafficking» sa učenicima srednjih, ali i osnovnih, škola. Ukupno je odrađeno 48 radionica, odnosno 1106 učenika je odslušalo radionice. Nakon odrađenih radionica u svim srednjim školama grada Virovitice, te OŠ I.B.Mažuranić, stručnjaci udruge trenutno provode 11 radionica u Srednjoj školi Marko Marulić koje bi trabalo odslušati oko 300 učenika.

S.O.S. telefon – poziv u pomoć nevladina je udruga koja na području Virovitice i Virovitičko podravske županije djeluje već 6-tu godinu. Tijekom tih 6 godina isprofilirali smo se kao udruga koja se prvenstveno bavi zaštitom i promocijom ljudskih prava – prava djeca, žena… Ovu problematiku obrađujemo na različite načine – putem javnih akcija, istupa, medijskih kampanji, tribina, okruglih stolova, radionica, a sve sa ciljem informiranja građana našeg grada i županije oko načina zaštite njihovih osnovnih (i onih manje osnovnih) ljudskih prava.

Jedan od najgrubljih načina kršenja ljudskih prava – prava na slobodu, a koji je posljednjih godina u interesu javnosti je i trgovanje ljudima – trafficking. Nažalost, ovaj je problem u našoj državi i previše zastupljen. Nevladine udruge, kao i vladine institucije, na različite načine se organizirano se bore protiv ovog problema. Već treću godinu zaredom i naša udruga aktivno radi protiv ovog problema – članice smo mreže PETRA koja na razini RH regulira na nevladinoj sceni ovu problematiku – otvoren je S.O.S. telefon za prijavu slučajeva traffickinga (0800 77 99), organizirane su različite preventivne aktivnosti, zbrinjavanje žrtava… U skladu sa svojim mogućnostima, opredijelili smo se za edukaciju mladih (posebice rizičnih skupina – srednjoškolaca) oko ove problematike, dakle, već tri godine tim educiranih stručnjaka naše udruge provodi preventivne aktivnosti na području cijele Virovitičko podravske županije.

Od 2003. godine započeli smo provoditi radionice «Trafficking» sa učenicima srednjih, ali i osnovnih, škola. Sa zadovoljstvom možemo konstatirati da je interes škola, ali i učenika, velik, te da su naše radionice, te poruka koju želimo prenijeti njima, vrlo dobro primljene, bilo od učenika, bilo od učitelja / profesora koji su također bili upoznati sa ovom problematikom.

Radionice smo provodili u svim srednjim školama grada Virovitice (Gimnazija Petra Preradovića, Strukovna škola Virovitica, Industrijsko obrtnička škola, Tehnička škola) i u jednoj virovitičkoj osnovnoj školi – OŠ Ivana Brlić Mažuranić, Virovitica.

Sveukupno je naše radionice slušalo (i još uvijek sluša), i sudjelovalo u njima, 1 106 učenika, najčešće završih razreda srednje škole (i osnovne škole), tj. provedeno je ukupno 48 radionica. Zajedno s učenicima, radionice su uglavnom slušali i njihovi razrednici.

Prema podacima iz završne ankete, svi učenici pokazuju veliku svijesnost za problem trgovine ljudima, te smatraju da se vrlo važno baviti ovom problematikom. Najčešći izvori informacija oko ove teme su mediji ( TV-a, radija i tiska ), ali podaci pokazuju da postoji kruženje informacija u školama i iz drugih izvora (internet, roditelji…). Velik broj učenika smatra da se ovaj problem dešava i u Hrvatskoj tj. smatra da se ovom problemu treba posvetiti pažnja, a samo mali dio smatra da ovaj problem ne postoji i da se trgovanje ljudima dešava negdje drugdje tj. samo na filmovima.

Tijekom radionice učenici su najviše reagirali na dijelove kako se postaje žrtvom, tko su žrtve i kome se obratiti za pomoć. Pema ocjenama radionica učenici su se zainteresirali za problem trgovine ljudima te dobro reagirali na rad i suradnju predavačica.

Sudeći po ovim impresivnim podacima, možemo reći da je veliki broj srednjoškolaca našeg grada, ali i dio osnovnoškolaca, upoznat sa problemom trgovanja ljudima, i što je još važnije, na koji se način mogu zaštiti i obraniti od ovog problema, koji, a toga moramo biti svjesni, se ne dešava nekom drugom.

Kako educiramo na području grada Virovitice već treću generaciju učenika naših srednjih škola, ove smo godine odlučili naše aktivnosti proširiti i izvan grada, te trenutno provodimo radionice u Srednjoj školi Marko Marulić, Slatina – provest ćemo ukupno 11 radionica (dakle, radionice će se provoditi u 11 različitih razrednih odjeljenja), na kojima će biti prisutno oko 300 učenika.

Osim radionica sa učenicima osnovnih i srednjih škola, educirani stručnjaci naše udruge provodili su edukacije i sa profesorima, ali i sa djelatnicima Centra za socijalnu skrb grada Virovitice. Na županijskoj radio postaji, u okviru radio emisija naše udruge, već tri godine obrađujemo i ovu tematiku. Također građani grada Virovitice mogu vidjeti u haustoru između parkirališta na Trgu fra Bonifacija Gerbera (kod osmice) i tržnice, kao i na fasadi zgrade na samom parkiralištu, grafite koji upozoravaju na ovu problematiku, a čiju izradu smo ostvarili suradnjom s udrugom Urbana kultura mladih.

Možemo zaključiti da smo na području županije sigurno udruga koja je najviše odradila ( i još uvijek radi) na prevenciji ovog, sve većeg, problema, te da sigurno imamo, ako ne najviše znanja o ovom problemu, a ono najviše iskustva.